Siyasette Sosyal Medya Twitter Kullanımı

Günümüzde var olan sosyal medya insan yaşamının bir parçası haline gelmiştir. Başlangıçta insanlar medya ile sadece tek yönlü iletişim kurabiliyordu, medyayı kullanan insanlar sadece sunulan içeriğin tadını çıkarabiliyor ve istedikleri içeriği seçemiyorlardı. Bununla birlikte, zamanla birlikte teknolojik gelişmelerle birlikte, genel halk artık bir sosyal medyadaki içeriğin doldurulmasına da katkıda bulunabilir . Artık genel halk, sağlık, eğitim, hukuk ve hatta siyaset gibi çeşitli konularda düşüncelerini ve bildiklerini paylaşabilir.

Siyasi Kullanım Sosyal Medya Twitter da Devrim Yarattı!

Bu devrime katkı sağlayan İnstagram Hizmetleri büyük gelişmelerin başlamasında en büyük rolü oynadı. Vpn indirip sosyal medyaya erişmeye çalışanlar, dermanı İnstagram Hastag etiketleri ile birleşerek görevi tamamladı. Etkileşimin ana nedeninin hesaplardaki doğrulanmış ve onaylanmış rozeti bulunan mavi tik ve yüksek takipçi sayısı dikkatleri çekiyor. Twitter takipçi ve Twitter beğeni hizmeti kullanarak sizlerde sahip olduğunuz etkileşimleri gündem listesine kadar yükseltmek isteyenlerden biriyseniz, twitter takipçi paketlerinden yararlanarak kişisel yada özel kategori twitter profillerinizin daha fazla etkileşim elde etmesini destekleyebilirsiniz.

Aslında günümüzde insanlar, sadece mesaj alışverişinden, en son haberleri aramaktan, görüntülü aramalar yoluyla akraba ve arkadaşlarla iletişim kurmaktan, hatta komik hayvan videoları gibi eğlence aramak kadar kolay olana kadar bugün var olan çeşitli sosyal medyadan ayrılamaz. Bununla da kalmayıp, sosyal medya da ister kişiler ister kuruluşlar tarafından belirli amaçlar için kullanılmaktadır. Açık bir örnek, sosyal medyayı şirketler tarafından satılan ürünleri pazarlamak için bir yer olarak kullanmaktır. Sosyal medya aynı zamanda birisinin televizyonda veya diğer medyada gösterilmeyen en son haberleri bulması için ilk yerdir. Siyasette Sosyal Medya Twitter Kullanımı sağlayan hesapların yerinde bulunmak için Twitter beğeni alma paketlerini ziyaret edin ve tweetlerinizin anında Beğeninin yanı sıra profil ve post görüntülenmesini yükseltin. Keşfet twitter etiketleri beraberinde büyük fayda elde ettirecektir Twitter retweet satın almak.

Yer alan verilere göre, İletişim ve Bilişim Bakanlığı ile işbirliğiyle yapılan anketin sonuçlarına göre, yalnızca türkiye sosyal medyayı aktif olarak kullanan +91 milyon kişi vardı. 2022’nin başlarında bu sayı, yaklaşık 30 milyon kişi olan bir önceki yıla göre %9,35 artış gösterdi. Bu sayı Türkiye nüfusunun yarısını, yani milyonları +70Milyonu aşmaktadır. Bu verilerden yola çıkarak, Türkiye sosyal medya kullanımının, her kullanıcının ihtiyacına göre çeşitli amaçlarla kullanımı da dahil olmak üzere çok geniş olduğu sonucuna varılabilir.

Twitter, Türkiye halkı tarafından oldukça yaygın olarak kullanılan bir uygulamadır. Twitter, 2006 yılında Jack Dorsey tarafından oluşturulan bir sosyal medya uygulamasıdır. Twitter’ın sunduğu ana hizmet, mikroblog oluşturma veya çevrimiçi olarak sınırlı sayıda karakterle içerik paylaşmadır. Twitter, bilgiyi kısa sürede geniş çapta yayabildiği için kullanımı en kolay sosyal ağ uygulamasıdır (Türkiye in Türkiye , 2013).

Twitter’ın kendisi de çeşitli devlet kurumları ve sivil toplum kuruluşları tarafından halkla daha kolay ve hızlı bir şekilde bağlantı kurmak ve iletişim kurmak için bir kanal olarak kullanılmaktadır. Bilgiyi daha hızlı yayma yeteneğine sahip olduğu düşünülen Twitter, anında iletmek istediğiniz bilgileri kamuoyuna bildirmek için en uygun yer olarak kabul edilir. Twitter ayrıca, özellikle halktan oy desteğine ihtiyaç duyan hem partiler hem de lider adayları için kitle ve destek aramak için bir araç olarak kullanılıyor.

Siyasi İletişim

Siyasal iletişime göre siyasal iletişim belirtilerini diğer iletişim belirtilerinden ayırt edebilmek için hareket noktası olan dar anlam ve geniş anlam olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Dar anlamda, politik iletişim şu şekilde yorumlanabilir: mesajların, bir sistem içindeki bir güç yapısının tepesindeki bir kişinin konumunu doğrudan etkileyebilecek yazılı veya yazısız semboller, sözlü sözler veya jestlerle iletilmesi. Genel olarak, politik iletişim, amacı kullanıcıya bağlı olan herhangi bir politik mesajın iletilmesidir.

Bu arada hesaplamaya göre siyasal iletişim, doğası gereği siyasal olan, siyasal sonuçları olan ve/veya tüm siyasal davranışları etkileyen iletişim etkinliklerini ve davranışlarını inceleyen bir alandır. Twitter gündem siyaseti, genel politikalar ve kaynak tahsisi gibi bir ülke içindeki hedefleri belirleme ve uygulama sürecini içeren faaliyet biçimleri olarak belirtmektedir.

Genel olarak iletişim öğelerinde olduğu gibi, siyasal iletişimin de iletişimci, mesajın içeriği ve iletilecek mesajı göndermek için kullanılan kanal veya medya olmak üzere üç unsuru vardır. Mevcut uygulamasında ise siyasi aktörler olarak iletişimcilerin iletmek istediği mesajı yaymak için sıklıkla kullanılan medya, biri Twitter olmak üzere çeşitli sosyal medyayı kullanmaktır.

Sosyal medya

Sosyal medya, bireylerin kısıtlı bir sistem içinde hem herkese açık hem de yarı açık bir profil oluşturmasına ve oluşturmasına, bağlı oldukları diğer kullanıcıları listelemesine ve listeyi görüntüleyip keşfedebilmesine olanak tanıyan web tabanlı bir sosyal ağ sitesidir. bir sistem aracılığıyla başkaları tarafından kurulan bağlantılar..

Bu arada, sosyal medya tüketicilerin birbirleriyle ve şirketlerle metin, video, resim ve ses biçimindeki bilgileri paylaşmaları için bir araçtır. Sosyal medyayı kullanmanın şu işlevleri vardır: a) izleyici tarafından belirlenen kişisel marka oluşturma, b) sosyal medyanın daha bireysel bir iletişim içeriği sunduğu durumlarda tüketicilerle daha yakın etkileşim fırsatları sağlama.

Twitter:

Twitter, 2006’dan beri Twitter Inc. tarafından işletilen bir web sitesidir. Jack Dorsey, merkezi San Brunomor, California’da bulunan Twitter’ı yaratan adamdır. Twitter, kullanıcılarına yaklaşık +150 yazılı karakterle içerik paylaşmaları için hizmet sunan mikroblog tabanlı bir sosyal medyadır. O’Reilly ve Milstein’a göre Twitter, kullanılan iletişim araçlarını kullanarak çeşitli özellikleri paylaşabilen bir mesajlaşma servisidir. Twitter’da elektronik posta, kısa mesajlar (SMS), anlık mesajlaşma programları, RSS, blog oluşturma, sosyal ağ vb. unsurlar vardır.

Twitter, kullanıcılarının diğer kullanıcılarla ilişki kurmasını kolaylaştırır. Twitter’da, Onaylanmış Hesaplar olarak adlandırılan ünlüler, politikacılar vb. gibi yalnızca etkili ve önemli görülen kişiler için doğrulanan hesaplar da vardır. Bu Doğrulanmış Hesabın, hesabın meşru olduğunun bir işareti olduğu ve bir ülkedeki etkili bir kişi veya kuruma ait orijinal bir hesap olduğu durumlarda.

ARAŞTIRMA YÖNTEMLERİ

Bu makalede yazar, araştırmacıların etraflarında meydana gelen olaylara baktıkları nitel bir fenomenolojik araştırma yöntemi kullanır. Kullanılan veri toplama tekniği Twitter uygulamasında meydana gelen etkileşimlere bakılarak literatür çalışması ve gözlem yöntemidir.

SONUÇLAR VE TARTIŞMA

Araştırmacılar yaptıkları araştırmalarda şu anda Twitter’ın en aktif olarak kullanılan ve en hızlı bilgi yaymak için kullanılan sosyal medyalardan biri olduğunu ve benzer sosyal medyalara kıyasla daha güvenilir olduğunu bulmuşlardır. Twitter ayrıca hem politikacılar hem de siyasi partiler tarafından doğrudan veya dolaylı olarak her bireyin ve kuruluşun ihtiyaçlarına göre siyasi gündemleri yaymak için kullanılmaktadır.

Uygulamasında Twitter ayrıca, insanların bu siyasi imajı oluşturan politikacılara ve partilere oy vermeye ve destek sağlamaya istekli olması için daha geniş bir topluluğun sempatisini çekebilen bir siyasi imaj oluşturmak için de kullanılır. Yazarın karşılaştığı bir örnek, Twitter sosyal medya sahnesinde oldukça aktif olan @Gerindra kullanıcı adına sahip Gerindra parti hesabıdır. @Geridra hesabı, yaklaşık 900k = 900 bin takipçisi olan doğrulanmış bir hesaptır.

Gerindra partisi, hesabında katı ve düşmanca bir siyasi parti imajından çok farklı bir imaj sergiliyor. Gerindra, Twitter hesabı aracılığıyla, oldukça rahat bir dil kullanarak bile toplulukla genellikle arkadaşça bir şekilde etkileşime giriyor. Politikacılar ve diğer partiler de bunu yaparak, siyasetin ve partilerin eski moda ve katı kurumlar olmadığı izlenimini uyandırıyor.

Araştırmacılar, Twitter sosyal medyası aracılığıyla siyasi bir imaj oluşturarak, insanların siyasi meselelere, özellikle de iç siyasete aktif olarak dahil olmaya ve eleştirel olmaya çok daha istekli olduklarını görüyorlar. Bununla birlikte, birçoğu sosyal medyayı, diğer politikacıların veya partilerin siyasi muhaliflerini itibarsızlaştıran gizli kampanyalar yürütmek için sosyal medyayı kötüye kullanıyor, tıpkı sesli hesaplar, yani bir konuyu veya ilgiyi dile getirmede rol oynayan hesaplar tarafından yapıldığı gibi. Buzzer hesapları, tartışılan bir konu hakkında mevcut gerçekler ve gerçek olmayan haberlerle (aldatmacalar) çelişebilecek görüşler “sürebilir” ve böylece bir tarafın yararına yanlış kamuoyu oluşturabilir.

İnternetteki veya sosyal medyadaki her şeyin mutlak gerçek olmadığı ve içinde bir gündemin olmadığı sosyal medya aracılığıyla elde edilen bilgileri filtrelemek için bu daha akıllıca ele alınmalıdır. Araştırma Karşıtı Derneği Başkanı’na göre Septiaji Eko Nugroho (Kominfo), birisinin asılsız haberle asılsız haberi ayırt etmesine yardımcı olabilecek beş basit adımı özetliyor:

Kışkırtıcı başlıklara dikkat edin
site adresini kontrol et
Doğruluk kontrolü
Fotoğrafın orijinalliğini kontrol edin
SONUÇ VE ÖNERİLER

Gelişiminde sosyal medyanın insanların günlük yaşamının bir parçası olarak kullanılması kaçınılmaz olmuş hatta sosyal medyada hem mesaj göndermek hem de haber ve eğlence aramak için bir zorunluluk haline gelmiştir. Kullanımında artık sosyal medya, siyasetçiler ve siyasi partiler tarafından da toplumdan kendilerine sempati ve destek çekebilme umuduyla siyasi iletişim yürütmek ve toplumda bir imaj oluşturmak için kullanılmaktadır. Politikacılar tarafından sıklıkla kullanılan platformlardan biri de sosyal medya Twitter’dır, çünkü bilgiyi yaygın ve hızlı bir şekilde yaymanın daha kolay olduğu düşünülmektedir.

Ancak yapılan sadece imaj oluşturma süreci değil, temiz bir şekilde yapılan, aynı zamanda aldatmacalar yayarak veya siyasi muhalifleri hakkında olumsuz konular yayarak imaj oluşturmak için buzzer hizmetlerini kullanan politikacılar ve partiler de var. Bunun yanıltıcı asılsız haberlere düşmemek için kamuoyu tarafından fark edilmesi ve izlenmesi gerekir. Bir haberin aldatmaca olup olmadığını belirlemek için toplum aktif olmalıdır.

Fırsatları Yakalamak için Tıkla!

İnstagram Hizmetleri Tiktok Hizmetleri Twitter Hizmetleri
Gramtakipci.com.tr - Gramtakipci.com.tr - İstanbul Escort - İstanbul Escort - İstanbul Escort - İstanbul Escort - İstanbul Escort - Escort - Escort