İnstagram Hedef Kitle Nasıl Belirlenir?

İnstagram Hedef Kitle Nasıl Belirlenir?

İnstagram' da ki yeni algoritma ile iyi tanımlanmış bir hedef kitleye sahip olmak her zamankinden daha kritik. Küçük işletmeler, hedef müşterilerini tanıyarak büyük şirketlerle rekabet edebilir.

Bu nedenle, instagram da büyük bir etkileşim kaynağı istiyorsanız, yapmanız gereken ilk şey ana kitlenizi tanımlamak ve onlar hakkında daha fazla bilgi edinmek. Hedef kitlenizi bulmak için en iyi uygulamalar, İnstagram gibi sosyal ağların varlığıyla çok kolaylaştı. İnstagram'da hedefleme sürecini adım adım anlatmalısınız:

Hedef kitlenizi tanımlamanız neden önemlidir?

#1 Fikirlerinize meydan okuyor:

Muhtemelen, hedef kitleniz sandığınızdan daha çeşitli ve daha geniştir. Bu iyi bir şey çünkü daha fazla satış fırsatınız olduğu anlamına geliyor. Ancak, her Instagram kullanıcı kişisi türü için farklı stratejiler bulmanız gerektiğinden, stratejilerinizi daha karmaşık hale getirir.

#2 Hayatınızı kolaylaştırır

Hedef kitlenizi bulmak gerçekten de size, gelecek tüm Instagram içeriğini ne oluşturacağınız ve tanıtacağınız konusunda güçlü bir temel sağlar . Ele alınacak daha fazla yöntem olacak.

İnstagram'da hedef kitlenizi şu şekilde tanımlayabilirsiniz:

#1 Daha geniş pazarlama kişiliklerinizle başlayın

Tekerleği yeniden icat etmenize gerek yok. Bugün peşine düştüğünüz kişilerle başlayın.

Sosyal verileri araştırmaya başladığınızda, her bir kişiye ayrıntılar ve açıklamalar ekleyebilirsiniz.

#2 İnstagram'daki konuşmaları anlamak için daha fazla dinleyin

İnsanların bugün sosyal medyada hedef konularınız ve sektörünüz hakkında neler konuştuğunu öğrenin.

Kim konuşuyor? Konuşmanın ana konuşmacısı kim ve ne diyorlar?

#3 Sosyal medya ile her kişi hakkındaki bilginizi genişletin

Röportajlardan geçtikten sonra, bu kişileri vurgulamak ve onları İnstagram ile alakalı hale getirmek için farklı konuşma türlerini ve katılımcılarını her bir kişilik türünüze sığdırabilirsiniz.

Sektörünüzle ilgili konulara odaklanmanızı genişletin, markanızla ilgili konulardan bahseden popüler bir İnstagram kullanıcısı bulduğunuzda, genel olarak neleri önemsediklerini öğrenmek için profiline dalın. Sadece markanızla ilgili şeyleri değil, tüm kişiliği anlamalısınız.

#4 Rekabetinize göz atın

İnstagram'da rakipleriniz kimleri hedefliyor? Şu anki takipçileri kimler? Aynı markanın peşinden gitmeyin. Gözden kaçırdıkları yeni bir şey bulabilirsiniz.

#5 Hizmetinizi veya markanızı analiz edin

Hizmetinizin ve ürününüzün her özelliğinin bir listesini yazın. Ve yanlarına faydalarını yazmaya çalışın. Örneğin, bir grafik tasarımcı iyi tasarım hizmetleri sunar. Avantaj, profesyonel bir marka imajıdır. Profesyonel ve güvenilir bir imaj, şirketi güvenilir ve profesyonel olarak gördükleri için daha fazla takipçi ve müşteri çekecektir. Dolayısıyla, hizmetlerinin faydaları daha fazla takipçi ve müşteri kazanıyor. Listelenen avantajlara sahip olduğunuzda, sunduğunuz şeye ihtiyaç duyan kişilerin bir listesini yapın.

#6 Hedeflenecek demografiyi seçin

Sadece ürününüze kimin ihtiyacı olduğunu değil, potansiyel müşterinizin kim olduğunu da öğrenin. Şu faktörleri göz önünde bulundurun:

 • Yaş
 • Konum
 • Cinsiyet
 • Gelir düzeyi
 • Aile durumu
 • Eğitim Seviyesi
 • Meslek

#7 Psikografiklerini düşünün

Psikografik, bir kişinin daha kişisel bilgileridir. Örneğin:

 • Kişilik
 • Değerler
 • Davranış
 • Yaşam tarzı
 • Hobiler ve ilgi alanları
 • Davranış

Hizmetinizin veya ürününüzün yaşam tarzlarına nasıl uyacağını belirleyin. Ürününüzü nasıl ve ne zaman kullanacaklar? Hangi özellikler dikkatlerini çekebilir?

#8 Kararınızı tahmin edin

Hedef kitlenizi tanımladıktan sonra, şu soruları göz önünde bulundurmanız gerekir:

 • Kriterlerime uyan yeterince insan var mı?
 • Hedef kitlemi karar almaya iten şeyin ne olduğunu anlıyor muyum?
 • Hedefim gerçekten ürünümü satın alacak mı? Hizmetime ihtiyaç olduğunu görecekler mi?
 • Onlara mesaj yoluyla ulaşabilir miyim?
 • Kolayca erişilebilirler mi?

Hedef kitlenizi çok fazla kırmayın! Unutmayın, birden fazla hedef kitleniz olabilir. Mesajınızın her hedef için farklı olması gerekip gerekmediğini düşünün.

Hedef kitlenizi tanımlamak zor kısımdır. Hedef kitlenizin kim olduğunu öğrendikten sonra, onlara nasıl ulaşabileceğinizi öğrenmek çok daha kolay olacaktır.

Her birine ayrı ayrı mesaj göndermek yerine (çok yorucu), aynı mesajları hedef takipçilerinize göndermek için Instagram otomatik doğrudan mesajlarını kullanabilirsiniz. Bugünlük bu kadar. Bu adımları deneyin, işinizin büyümesine şaşıracaksınız.