Snapchat: Sadece gençler için sosyal medya değil

Snapchat: Sadece gençler için sosyal medya değil

Son aylarda Snapchat'e olan ilginin artması tesadüf değil, aslında mesajlaşma ve sosyal ağ unsurlarını birleştiren bu yeni sistem, ana referans sosyal ağları terk etme eğilimi ile birlikte tüm dünyada çok hızlı yayılıyor.. Bu fenomen gençlerin iletişim kurma niyetinin nasıl değiştiğini gösteriyor ve gelecekte bir Sosyal Medya Pazarlama kampanyasında artık göz ardı edilemeyecek yeni bir dil türünün ana hatlarını çiziyor.

Snapchat hakkında konuşmak neden önemlidir?

Snapchat, iki üniversite öğrencisi Evan Spigal ve Bobby Murphy tarafından 2011 yılında diğer tüm sosyal ağların "aksine" amacı ile oluşturulmuş bir sosyal platformdur. Uygulama, tüm beklentilerin aksine inanılmaz bir başarı elde etti ve 5 yılda 18 milyar dolarlık değeriyle dünyanın en değerli startup'ları arasında ilk 10'a girdi.

Snapchat'in özelliği iz bırakmamasıdır: sohbet yoluyla gönderilen veya Geçmiş bölümünde yayınlanan içerikler, ilki görüntülendikten sonra, ikincisi 24 saat sonra silinir.

Bu özelliği nedeniyle, platform başlangıçta yalnızca en çok okul saatlerinde "notları" değiştirmek veya sert fotoğraflar göndermek için kullanan en gençler arasında yaygınlaştı, ancak şimdi kullanımı diğer yaş gruplarına ve diğer amaçlara yayıldı.

Y ve Z kuşağı kategorisi (16-24 yaş) arasındaki hızlı yayılma, kategorinin daha olgun kullanımı, yapılan güncellemeler ve iyileştirmeler, şirketlerin yeni bir dil türü sunan bu yeni Sosyal'e olan ilgisini artırdı: hızlı, eğlenceli ve gençlere yöneliktir.

Diğer sosyal medyalarla aynı mekanizmalara sahip olmadığı için şu soru ortaya çıkıyor: Ne için ihtiyacım var? Snapchat bir şirketin iletişimi için nasıl faydalı olabilir?

Bu platformu biraz daha derinleştirmek ve analiz etmek için duracak olursak, her sosyal dolaysızlık ve dünyaya açılan pencere ağının aradığı amaca daha belirgin bir şekilde ulaşan bir araç olarak karşımıza çıkmaya başlıyor.

Snapchat'in başarısının anahtarı

Dolaysızlık, kendiliğindenlik, özgünlük ve gizlilik bu nedenle Snapchat'in başarısının anahtar kelimeleridir ve kullanıcıyı büyüleyici ve dinamik içerik oluşturmaya yönlendirir.

Bu noktalarda, uygulamayı diğer sosyal ağlardan çok farklı kılan özelliklerini bulacaksınız:

  • Arama: Snapchat'te kişi bulmak ve eklemek kolay değil, aslında kişinin veya markanın Kullanıcı adını tam olarak bilmek veya taranabilecek snapcode'u bulmak gerekiyor. Bu kesinlikle bir kullanıcı çemberi oluşturmayı zorlaştırır, ancak içeriğinizle gerçekten ilgilenen bir kitleye sahip olmanızı da sağlar.
  • Süre: Snap'lerin kısa sürmesi (maksimum 10 saniye) ve son kullanma tarihlerinin olması, kullanıcıyı içeriği görüntülemeye teşvik eder ve bilinçsiz bir acil durum hissi uyandırır, bu da onu içeriğe daha fazla dikkat etmeye iter.
  • Etkileşimler: Snapchat ve diğer sosyal ağlar arasındaki diğer bir büyük fark, etkileşimlerin bariz eksikliğidir, beğeni veya paylaşma veya yorum yapma olasılığı yoktur, etkileşim kurmanın tek yolu sohbet yoluyla doğrudan iletişim kurmaktır (eylem, uygulama tarafından çok kolaylaştırılır) arayüz). Bu şekilde, artık tüm sosyal ağlarda hüküm süren kurgu yerine kendiliğindenliği tercih ederek, alınan beğeni sayısını takıntı haline getirmeden gönderi paylaşmakta kendinizi daha özgür hissedersiniz. Kullanıcının aradığı yakınlık ve gerçeklik, "burada ve şimdi" kavramını kendi yaratmayı başardı.
  • İçerik: Snapchat'te yayınlanan içerik tamamen kişiseldir: özçekim veya video, son yıllarda bu tür içeriğin büyük ölçüde azaldığı Facebook'un aksine, doğrudan yazar tarafından oluşturulur ve yayınlanır.

Keşfetme Alanı: markaların istilacı olmadan kendilerine sponsor olma olasılığı

Snapchat'in özellikle gençler arasında giderek daha hızlı yayılması ve büyük şirketlerin yoğun ilgisi, seçkin markaların (CNN, MTV, National Geographic vb. dahil yaklaşık yirmi) her gün özel içerikler ürettiği Keşfet bölümünü doğurdu. Yaklaşık 200 milyona ulaşan bu sosyal ağın tüm kullanıcıları bu platformun kemik kitlesi olmayı başardı. Kalitesinden ve hizmetlerinden ötürü elbette.

Snapchat Nasıl Kullanılır

Snapchat nasıl kullanılır?

Snapchat, Keşfet alanına özel, etkileşimli içerik gönderme yeteneğinin yanı sıra, kullanıcıların müzik, spor ve film festivallerinden canlı Enstantane koleksiyonlarının yayınlandığı Canlı Hikayeler özelliğini yaratarak, söz konusu etkinliğin duygularını ilk elden yaşamanıza olanak tanır. .

Kullanıcıların %32'si Snapchat'i canlı Hikayeler veya hikaye görmek için kullanıyor, ancak en çok kullanılan işlevler mesaj gönderme (%56), fotoğraf (%44) ve video (%39) işlevleri.

Kullanıcının, eğlenceli, dinamik ve orijinal olsalar bile, Keşfet alanındaki reklam içerikleriyle henüz özellikle ilgilenmediğini not ediyoruz, belki de bu nedenle, bu bölümün arayüzü en son güncellemeyle iyileştirildi, ön izlemeler işlendi makaleler ve sizi en çok ilgilendiren kanallara abone olma imkanı.

Snapchat'de En Çok Yapılan Kullanıcı İşlemleri

Snapcaht'da En Sık Yapılan İşlemlerin Verilerine Ulaşabilirsiniz..

Snapchat, şirketlerin tüketiciyle yeni bir tür ilişki kurmasına olanak tanır: daha doğrudan, daha az resmi ve etkileşimli. Bu uygulama aracılığıyla kampanyalar uygulayan markalar, işletmelerini yeni bir pazarlama stratejisine dayandırdı: kullanıcıları duygusal, eğlenceli ve etkileşimli bir şekilde dahil etmek ve marka bağlılığını artırmak amacıyla oyunlaştırma.

İlginç bir vaka çalışması, Polonya'da gerçekleşen H&M markasıdır. Marka, özel partilerin organizatörü Boiler Room ile yaptığı ortaklık vesilesiyle, Snapchat kullanıcılarına yönelik Varşova ve Krakow mağazalarında özel bir "hazine avı" yarattı. Oyun, sponsor oldukları tarafların en son biletlerinin saklandığı yerleri gösteren Snap-ipuçlarını (fotoğraflar, özçekimler veya videolar aracılığıyla) iki mağazanın etrafına dağılmış olarak göndermekten oluşuyordu. Bilet bulan kullanıcılar, Snapchat'teki ipuçları aracılığıyla etkinliğe erişme fırsatı kazandı.

Olumlu medya kapsamına ek olarak, kampanyanın elde ettiği sonuçlar etkileyiciydi: 200'den fazla "oyuncu" ile Snapchat'te 943 yeni takipçi kazandı ve 3,8 milyon erişime ulaştı (tekil kullanıcılara ulaştı). Snapchat kullanıcıları arasında oldukça popüler olan diğer kampanya türleri ise farkındalık kampanyalarıdır. Örneğin, WWF Danimarka hesabı, nesli tükenmekte olan hayvanların korunması için "bunun #SonSelfie'm olmasına izin verme" kampanyasını oluşturmuştur. Bu sosyal ağ, bazı türlerin yok olma sorununa.

Küresel veriler

Şimdiye kadar küresel olarak Snapchat, yukarıda açıklandığı gibi, diğer Sosyal ağların yapıtları ve reklamları yerine "daha hafif", daha az kararlı ve spontane içerikleri tercih eden Y kuşağı kategorisi (16 ila 24 yaş arası) için tercih edilen Sosyal Ağ haline geldi. bu grafikte görebilirsiniz:

Uygulamanın getirdiği yeniliklere olan bu yoğun ilgi, Snapchat CEO'su Evan Spiegal'in APP'yi satmayı reddetmesinin ardından, "sarı hayalet"in bazı temel işlevlerine çok benzeyen uygulamalar ekleyen Facebook'u da etkiledi. 

Ayrıca, son 4 yılda Snapchat'in etkileyici büyümesine (2016'da +%28) ve hafif bir düşüşe rağmen hala lider olmaya devam eden Instagram'ın olumlu trendine kıyasla Facebook ve Twitter'a olan ilgide önemli bir düşüş olduğunu not ediyoruz. Youth Social'a göre.

Küresel verileri göz önünde bulundurursak, 200 milyon Snapchat kullanıcısının, bir milyar Facebook profiline kıyasla hala küçük bir şey olduğunu görebiliriz. Peki Snapchat'i rakip olarak görmek nasıl mümkün olabilir? İşte bazı veriler:

  • Doğal büyüme: 2014'ten 2015'e, örneğin %14 büyüyen Instagram'ın aksine %151 büyüdü
  • Günlük 150 Milyon aktif kullanıcı, Twitter'ın 140 milyonunu geçti
  • Facebook'ta 200.000 ve Instagram'da 50.000'e karşı dakikada + 500.000 fotoğraf paylaşılıyor
  • Facebook'ta 8 milyar ve Instagram'da 3,5 milyara karşılık günlük 10 milyar video görüntüleme.
  • Uygulamada geçirilen ortalama 30 Dakika

 

Türkiye'de Snapchat

Türkiye'yi ele alırsak, durum büyük ölçüde değişir. Tartışmasız 25 milyon aktif sosyal kullanıcıyla Facebook olmaya devam ederken, Snapchat şu anda sadece 673.000'e sahip. Bununla birlikte, özellikle dünyanın geri kalanıyla uyumlu bir eğilim olan 13 ila 18 yaş arasındaki gençlerin Facebook'u kademeli olarak terk etmesi göz önüne alındığında, bu platform için iyi büyüme beklentileri var.

Yetişkinler açısından Snapchat, gençlerde merak uyandırmaya başlasa da yüzeysel bir uygulama, basit bir eğlence olarak algılanıyor. 24 yaşın üzerindeki kişilerin Snapchat'i kullanmasını engelleyen şey, belki de "çok sezgisel" bir arayüz ve iletişimsel potansiyeli nedeniyle nasıl çalıştığını anlamadaki zorluktur.

Yine küresel verilerle uyumlu olarak, Millenials kategorisi (16 – 24 yaş) İtalya'daki Snapchat kullanıcılarının %61'ini temsil ediyor. Bu veriler, yavaş da olsa Snapchat'in Avrupa ülkeleri de dahil olmak üzere diğer ülkelerde olduğu gibi İtalya'da da yayılmaya başladığını gösteriyor. Web'de zaten yeni platforma giren birçok VIP veya ünlü yüz var, ancak aynı zamanda bir dizi Snap göndererek başlayan ulusal gazeteler, Y kuşağıyla iletişim kurmayı amaçlayan birçok şirket var.  hakkında konuşmak için.

Platformu karakterize eden bu yeni dil türünü denemenin ilk zorluklarına rağmen, muazzam bir potansiyel sunduğunu söyleyebiliriz. Kullanıcıların/yaratıcıların veya markaların giderek daha etkileşimli ve ilgi çekici içerik yayınlama özgürlüğüne odaklanan, toplumun eğilimlerine hızlı bir şekilde uyum sağlama yeteneği ve yeni bir hizmet türüne doğru sürekli evrimi, onu değiştirecek modern ve son teknoloji bir sosyal ağ haline getiriyor. Klasik sosyal ağlar tarafından oluşturulan iletişim standartları artık göz önünde kalmaya biliyor. Üstelik en büyük hedef fenomen olmakken, instagram takipçi satın alarak mavi tik sahibi olanların sayısı artıyor. Ancak durum Snapchat için öyle değil. Sadece aktif hikaye izleyen bir kitleniz varsa, markalar ile yada sponsor bağlantılar ile çalışmanız daha kolay kılınmış. Bu da geliştiricilerin gençler için büyük bir hediyesi olarak göz önünde bulunuyor.

Makaleyi faydalı buldunuz mu? O halde Paylaş! ve bize destek ol (: