Twitter'daki En Etkili Siyasi Liderler Kimler?

Twitter'daki En Etkili Siyasi Liderler Kimler?

Dijital diplomasi önemlidir ve analiz şirketi Bwc'nin sıralamasına göre Modi, Erdoğan ve diğerleri bunu iyi biliyor. 

Son övgülere rağmen, Twitter hala önemli bir sanal pazar yeri , uluslararası kamuoyu için ayrıcalıklı bir yer ve dijital diplomasi için baskın bir platform olmaya devam ediyor. 

Londra merkezli analist firması Bwc, Twiplomacy dünya lideri güç sıralaması 2022 ile sosyal ağdaki en etkili dünya liderlerini belirledi. Küçük spoiler, hiçbiri italyan değil.

Başlangıcından bu yana sosyal medya, arkadaşlar arasındaki iletişim kanallarından çok daha fazlası haline geldi ve kendilerini küresel bilgi dağıtım merkezlerine, hükümet veya kurumsal basın ofislerine ve liderlerin iletişimini vatandaşlarına ve dünyanın geri kalanına yaklaştıran araçlara dönüştürdü. 

Eski ABD Başkanı Donald Trump gibi insanların bunları kötüye kullandığını ve onlardan atıldığını gördük ve diğerleri, bu araçların gezegendeki siyasi yaşam üzerinde sahip olabileceği inanılmaz etkiyi göstererek, otoriter rejimlere karşı protestolar düzenlemek için bunları kullandı.

  1. Dijital diplomasi nasıl çalışır?
  2. 2022de Twitter'daki en etkili liderler kimlerdi?
  3. Sıralama nasıl oluşuyor?
  4. Özgünlük, katılım ve izolasyon

Dijital diplomasi nasıl çalışır?

Dünya liderlerinin çok iyi bildiği ve kendilerini izleyicilerine yakın göstermek ve dikkatleri üstlerinde tutmak için kullandıkları bir güç. Özellikle Twitter, gerçek zamanlı haber akışı , gazetecilerin tutarlı varlığı ve küresel ölçekte siyasetle ilgilenen tüm insanları dahil etme yeteneği sayesinde, onsuz yapamayacak gibi görünen küresel liderler için referans dijital araç olmaya devam ediyor.. Böylece platform, hem siyasi gündemi dikte etmek hem de doğrudan insanlara hitap etmek için kullanılır ve ulusal kitlelerden çok daha geniş kitlelere ulaşan konuşmaları tetikler.

Bu nedenle Bwc Twiplomacy sıralamasında en üst sıralarda yer alan liderler, kişiliğini platforma empoze etmeyi başarmış ve sosyal ağdan en iyi şekilde yararlanan liderlerdir. Aslında, sosyal medyadaki popülerlik yerel popülerlik ile ille de ilişkili değildir ve sıralamadaki insanların çoğu 2022'de desteğini kaybetmiş veya seçimleri kaybetmiştir.

2022'de Twitter'daki en etkili liderler kimlerdi?

O halde podyumdan başlayarak puan durumunu öğrenelim. En etkili dünya lideri Hindistan Başbakanı Narendra Modi, ardından ABD Başkanı Joe Biden ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geliyor. İlk ona girenler arasında Kolombiya'nın yeni başkanı Gustavo Petro, Brezilya'nın eski cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro, Venezuela'nın cumhurbaşkanı Nicolás Maduro, Ukrayna'nın cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskyy, Kanada'nınki Justin Trudeau, kripto para başkanı yer alıyor. El Salvador Nayb Bukele ve Şili Devlet Başkanı Gabriel Boric.

  • İlginizi çekebilir: Twitter Takipçi Satın Al Paketlerimiz (kapan25) İndirim kuponu ile tüm siparişlerinize %25 indirim kazanabilirsiniz. Fırsatlar sadece 2023 Ocak ayının sonuna kadar geçerlidir.

Sıralama nasıl oluşuyor?

Latin Amerika'nın pozisyonların yarısından fazlasını işgal ettiği, ancak Afrika kıtasından ve hatta Avrupa Birliği'nden lider olmadığı küresel bir liste, coğrafi Avrupa'nın Kuzey Amerika'nın yanı sıra iki başkanın bulunduğu gerçeğine rağmen. Ancak Afrika'daki yokluk, sadece 22,3 milyon olan düşük Twitter kullanıcı sayısıyla gerekçelendirilebiliyorsa, Avrupa Birliği'ninki daha az anlaşılır. İlk 50 lider arasında bloğun ilk lideri 12. sırada yer alan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron olurken , onu 17. sırada İspanya'dan Pdero Sanchez izliyor. Almanya Şansölyesi Olaf Scholz ise kırk sekizinci sırada neredeyse masanın dibindeİtalya ise bulunamıyor bile, ilk 50 içinde.

Özgünlük, katılım ve izolasyon

Bwc daha sonra 2022 sıralamasının sonunda üç sonuç veriyor: Birincisi, kullanıcıların Biden'ın altyazı tweet'lerinden Rus sahte haberlerine karşı Zelensky'nin gerçek zamanlı inkarlarına kadar daha fazla özgünlükle iletişim kuran liderleri ödüllendirmesi. İkinci olarak, etkileşim, çevrimiçi farkı yaratan şeydir: Bir politikacının etkisi, takipçilerinin sayısından çok, liderin mesajlarıyla ne kadar etkileşim kurduklarıyla ilgilidir. 

Son olarak, diplomasinin dijitalleşmesi artık ülkeler arasında küresel gerilimleri de beraberinde getirdi. Örneğin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in artan uluslararası izolasyonu internete de yansıdı. Putin, şimdi nasıl uluslararası ilişkilerden dışlandıysa, lig tablosunun dışında kaldı. Ancak bazen, Çinli Xi Jinping örneğinde olduğu gibi, diğer küresel liderlerin kanallarını kullanmamaya, farklılıklarını ortaya koymaya ve Batı'nın "dayattığı" kanallara başvurmayı reddettiklerinin altını çizmeye karar verenler politikacıların kendileridir.