Twitter'ın Yenilikçi Doğrulama Projesi Nedir?

Twitter'ın Yenilikçi Doğrulama Projesi Nedir?

Elon Musk'ın bile beğendiği, yenilikçi Twitter doğrulama projesi nedir? Topluluk Notları, kullanıcıların popüler tweet'lere eksik bağlam ekleyen ve sosyal işleyişi değiştirebilecek kısa notlar önermesine olanak tanır.

Elon Musk'ın tweet'leri genellikle tepkilere yol açsa da, son zamanlarda yeni Twitter şefinin gönderilerine ilişkin notlar beklenmedik bir kaynaktan geldi: sosyal ağın yanıltıcı iddialara karşı koymaya yönelik deneysel sistemi, seçici ve yanıltıcı ve düpedüz yalanlar sunan gerçekler.

Aslında, girişimci tarafından Twitter'ın satın alınmasından sonra yayınlanan çeşitli gönderilerin altında, kısa bir not şeklinde "ek içerik" sunan bir bildirim yer aldı. Örneğin, bu ayın başlarında, Musk'ın Twitter diğer web sitelerine çok sayıda tıklama sağlıyor " diye yazdığı bir gönderi, platformun gerçekte ne kadar az rolü olduğunu gösteren istatistiklere atıfta bulunarak " Tersi doğrudur " şeklinde bir yanıtla etiketlendi. Çevrimiçi dikkat çekme.

Bu uyarılar, türünün ilk örneği kitle kaynaklı bir doğrulama deneyi olan ve geçen yıl başlayan ancak Ekim ayında, Musk'ın şirketi satın almasından sadece haftalar önce Twitter'da kullanılmaya başlayan Birdwatch'ın sonucudur. Mütevazı bir pilot deney gibi görünen şey, platformun yeni sahibinin hemen dikkatini çekti .

Twitter'da büyük işten çıkarmalar yaptığı aynı hafta Musk, Community Notes girişimini yeniden adlandırmak için zaman buldu ve " Twitter'da bilgilerin doğruluğunu geliştirmek için inanılmaz potansiyel " tweet'iyle projeye olan coşkulu desteğini gösterdi. Girişim üzerinde çalışan ekibin üyeleri, şirkete geçiş sürecinden sağ çıkmış gibi görünüyor. Musk gerçekten devam etmeye karar verirse, proje gerçekleri kontrol etmenin ötesine geçebilir ve sosyal medya platformlarının çalışma şeklini değiştirebilir.

Çevrimiçi ortamda gerçeği koruma girişimleri hiçbir zaman doğrusal olmasa da, Topluluk Notları ilk bakışta basit bir projedir. Bir kullanıcı girişime katıldığında, herhangi bir tweet'e kısa bir bağlam notu eklemeyi, belki bir hatayı düzeltmeyi veya önemli bir ihmali silmeyi önerebilir.

Diğer kullanıcılar daha sonra notun yararlılığını değerlendirebilir. Elon Musk'ınki gibi popüler bir hesap, çok fazla gürültüye neden olan bir tweet yayınladığında, en iyi entegrasyon otomatik olarak seçilir ve daha sonra dijital bir bilinç gibi hareket eden gönderinin altında görünecektir.

Tayvanlı model

Sisteminiz çözdüğünden daha fazla sorun yaratıyormuş gibi görünebilir. Sosyal medyayı bu kadar partizan yapan kullanıcı kitlesi değil mi? Ancak Twitter, en popüler olduğu kanıtlanan notları değil, en geniş fikir birliğini elde eden notları öne çıkarmaya karar verdi. Bu yaklaşım kısmen, Tayvan'da kitle kaynaklı yeni yasa yapmak için kullanılan ve çevrimiçi tartışmalarda ilgi uyandırabileceklerini gösteren birkaç teknoloji örneğinden biri olan Polis adlı bir platformdan esinlenmiştir .

Tayvan'da Polis, vatandaşların belirli sorularla ilgili girdilerini toplamak için kullanılır (ör. " Uber'i nasıl düzenlersiniz ? "). Vatandaşlar kendi cevaplarını detaylandırırlar ve başkalarının cevaplarına katılıp katılmayabilirler. Polis'in arkasındaki yazılım, soruyla ilgili görüşlere genel bir bakış oluşturmak için bu geri bildirimi kullanır ve birbiriyle aynı fikirde olan insan gruplarını haritalandırır. Bu nedenle platform, yalnızca takip ettiği her iki ideolojik kampta da destek alan iddiaları gün yüzüne çıkarır.

Sonuç olarak, Polis gösterişleri veya hakaretleri teşvik etmek yerine fikir birliğine varmayı kolaylaştırdı. Tayvan'ın dijital bakanı Audrey Tang, "İnsanlar, en fazla sayıda insanı kazanabilecek daha incelikli görüşler önermek için rekabet ediyor " dedi. Polis'in dijital tartışmayı mevzuata dönüştürmek için nasıl kullanıldığını görmek için 2019'da onu ziyaret ettiğimde. Yazılım, muhtemelen düşündüğümüzden çok daha yaygın olan bir şeyin altını çizdi: Hararetli tartışmalara yol açan konularda bile, anlaşma yüzeyin altında gizlenebilir. Ve doğru platform onu ​​ön plana çıkarabilir. 

Tayvan, örneğin Uber'in kurallarını belirlemek için Polis'i onlarca kez kullandı. Bu, Twitter'ın bu yıl platformun mucitlerinden biri olan Seattle mühendisi Colin Megill'e neden ulaştığını açıklıyor. Topluluk Notları'nı oluşturan Twitter mühendislerinden biri olan Jay Baxter, Megill'in bana söylediği gibi, onunla buluşmak için Seattle'a gitti: " Çalışmamızı biliyorlardı ve ne geliştirebileceklerini merak ediyor gibiydiler ," diyor mühendis. Baxter proje hakkında Wired UK ile konuşamadı, ancak Polis'i Twitter'ın projesini etkileyen diğerlerinin yanı sıra " büyük bir ilham kaynağı " olarak nitelendirdi.

Topluluk Notları nasıl çalışır?

Polis'in aksine, Twitter projesinin her seferinde belirli bir soru için değil, platformdaki olası her tartışma için onay alması gerekiyor. Community Notes bunu, farklı kullanıcıların birbirlerinin notlarının kullanışlılığını nasıl derecelendirdiğine bağlı olarak, katılımcılar arasındaki bakış açılarının heterojenliğini tahmin ederek yapar. Twitter daha sonra, genellikle nadiren aynı fikirde olan kişiler tarafından yararlı bulunan notları bulmaya çalışarak ortak bir zemin arar, bu, platformun farklı bakış açılarına sahip olduğunu öne sürdüğü bir şeydir. Polis ve Community Notes temelinde bu tekniğe köprüleme tabanlı sıralama denir. Megill, Twitter ekibinin teknik açıdan benzeri görülmemiş başarılar elde ettiğine inanıyor: Megill, "Birdwatch, bu tür bir sistemi daha geniş bir nüfusa ve çok sayıda konuya ölçeklendirme konusunda büyük bir adım attı" diyor.

Bu ayın başlarında , Twitter'ın Üründen Sorumlu Başkan Yardımcısı, Topluluk Notları kullanımının son zamanlarda artış gösterdiğini söyledi, ancak projenin henüz emekleme aşamasında olduğunu vurguladı. Veriler açık kaynaktır ve 8 Kasım itibarıyla 5.433 kişiden yalnızca 38.494 not kaydedilmiştir; bu, 200 milyondan fazla kullanıcısı olan bir platformu denetlemek için hâlâ çok küçük bir gruptur. O halde, köprü kurmaya dayalı sıralama insan doğasını değiştiremez . Bağımsız bir araştırma, insanların kendi görüşlerinden farklı bakış açılarını ifade eden tweet'lere not yazma olasılıklarının daha yüksek olduğunu buldu. Yazarlardan biri olan David Rand şu sonuca vardı: Financial Times'a göre " partizanlık, kullanıcı katılımının ana itici gücüdür ".

Belki de projenin en büyük zayıflığı Polis'inkiyle aynı: Tayvanlı milletvekili Karen Yu bana " Bu dijital demokrasi platformlarının herhangi bir gerçek yetkisi yok " dedi. Polis, vatandaşların topladığı fikir birliğini yasaya dönüştürmek için hâlâ politikacılara güveniyor. Bir sosyal medya platformunun kullanıcılarının kullandıkları hizmet üzerinde çok az güçleri olduğundan, Topluluk Notları daha da zayıftır. Bir darbe ile Elon Musk servisi yaptırabilir ve topluluktan alınan tüm notlar yok olur.

Ama kişisel olarak yapacağını düşünmüyorum. Twitter'da Mark Zuckerberg'e atfedilen eski bir şaka, şirket yöneticilerinin o kadar bilgisiz olduklarını ve bir altın madenine rastladıklarını söylüyor. Aynısı Elon Musk'ın başına gelmiş olabilir: Platformu satın almadan önce Birdwatch'ın varlığından haberi olması pek olası değil, ancak yalnızca Twitter tarafından değil, herhangi bir platform tarafından şimdiye kadar tanıtılan en ilginç içerik denetleme yeniliklerinden birine rastladı.

Musk için Topluluk Notlarının pek çok olumlu yanı var. Ölçeklenebilir, algoritma tabanlıdır ve lejyonlarca içerik moderatörü gerektirmez. Her şeyden önce, doğrunun ne olduğunu tanımlama sorumluluğunu Twitter'dan kullanıcılarına yükleyin.

Musk projeyi ileriye götürür ve genişletmeye karar verirse, başka türden bir atılım gelebilir. Neredeyse tüm sosyal medya çağı boyunca, kullanıcılar tarafından görüntülenen içerik, platformda harcanan süreyi en üst düzeye çıkarmak için tasarlanmış algoritmalar tarafından seçildi. Sonuçlar geniş kapsamlı ve yıkıcı oldu: komplo teorilerinin çoğalması, dezenformasyon, radikalleşme ve hatta soykırım. Polis, platformların farklı şekilde tasarlanabileceğini ve bölünme yerine uzlaşmayı teşvik edebildiğini göstermiştir. Yöntemin küçük gruplara ve belirli sorulara uygulanabilir olduğunu gösterdi. Artık Twitter, bu felsefeyi çok daha geniş bir platformda test etmeye hazır.

Sizin için işte Büyük Fırsat.. Merak ediyor musunuz? Twitter beğeni satın al ve ilk siparişe özel 48 saat trendtopik etkileşimi al. Detayların tümü paket açıklamalarında yer almaktadır. Kendinize uygun hizmeti seçebilir ve aklınıza takılan her şey için ekibimizle 7-24 online ve ücretsiz iletişime geçebilirsiniz!